местоположение
възнаграждение

Нидерландия обърна Турция от гол пасив и чака Англия на полуфинал

07 Юли, 00:55     0

Нидерландия вкара два гола през второто полувреме в рамките на седем минути, за да се наложи над Турция с 2:1 на четвъртфинала в събота и да се класира за полуфинала на Евро 2024 с Англия.

Самет Акайдин изпрати Турция напред през първото полувреме, но Стефан де Врий с глава изравни, а Мурт Мулдур се разписа в собствената си врата под натиска на Коди Гакпо след 76 минути, за да донесе победата на холандците.

Подготовката за четвъртфиналния сблъсък в Берлин беше помрачена от дипломатически спор между Турция и Германия, след като героят от последния 16-и кръг Мерих Демирал беше наказан за два мача заради спорен поздрав.

В резултат на това турският президент Реджеп Тайип Ердоган присъства на мача на "Олимпиащадион", заедно с десетки хиляди фенове, които посрещаха всеки продължителен период на владеене на топката от страна на Нидерландия с бурни освирквания.

Нидерландия преодоля натиска на трибуните и енергичния стил на Турция, както и множеството късни шансове, за да достигне до полуфиналите на Евро 2024 за първи път от 2004 г. насам.

Треньорът на Турция Винченцо Монтела пусна петима защитници, надявайки се, че младите му играчи ще успеят да победят Нидерландия при контраатаки.

Момчетата на Монтела започнаха да притискат Нидерландия с поредица от положения, като в крайна сметка се възползваха от тях след 35 минути, когато Арда Гюлер реализира ъглов удар, който беше изчистен само наполовина.

19-годишният плеймейкър на "Реал Мадрид" завъртя с по-слабия си десен крак изкусителна топка и Акайдин, който се завърна от отстраняване на мястото на изгонения Демирал, стреля с глава към далечната греда.

Турските фенове, които без изненада запълниха три четвърти от стадиона предвид голямата им диаспора в Германия, ревнаха и запалиха факли в знак на радост.

Куман трябваше да разтърси нещата през паузата и включи в игра Уут Вегхорст, спасителя на отбора срещу Полша в първия мач, вместо Стивън Бергвийн.

Едрият нападател на Бърнли оказа бързо влияние, давайки на Нидерландия цел за удари в предни позиции, които тя редовно търсеше.

Гюлер продължи да се опитва да пробива от другата страна и беше повален от Нейтън Аке. Младежът сам изпълни последвалия свободен удар и стреля слабо към гредата на Барт Вербрюген.

Капитанът на Нидерландия Върджил ван Дайк беше наказан за фаул срещу бързия Барис Алпер Йълмаз, който прелетя покрай него по дясното крило.

Турция, която е на първия си четвъртфинал на голям турнир от 2008 г. насам, почти стигна до втори гол, но Вербрюген спаси добре топката на Кенан Йълдъз от границата на наказателното поле.

20 минути преди края Вегхорст принуди Мерт Гюнок да спасява, но в крайна сметка турският вратар беше преодолян от Де Врий след 70 минути.

Мемфис Депай изпълни къс корнер и защитникът на Интер Милано Де Врий с глава изравни резултата.

Само шест минути по-късно Нидерландия излезе напред, когато Дензъл Дъмфрис отправи опасен нисък удар, който Мулдур вкара в собствената си врата под силния натиск на най-добрия реализатор на Евро 2024 Гакпо.

Въпреки че Вегхорст не участваше пряко в двата гола, присъствието му в наказателното поле разтревожи защитата на Турция, която до голяма степен държеше Нидерландия на разстояние през първото полувреме.

Турция можеше да изравни, но ударите на Зеки Челик и Керем Актюркоглу бяха блокирани и Нидерландия доживя да се бие още един ден - срещу Англия в сряда в Дортмунд.